سرویس: اخبار شهرضا ۱۷:۵۶ - شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵

گفت و گو با دوقلوهای نخبه شهرضایی:

در یکی از رشته های پزشکی یا دندانپزشکی ادامه تحصیل می دهیم/ اولویت اصلی ما کارهای تحقیقاتی است

عارفه اسفندپور گفت: هر دو هنوز تصمیم خاصی نگرفتیم ولی یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی را انتخاب می کنیم که البته اولویت ما دانشگاه های تهران است.

به گزارش شهرضانیوز، شهرضا یکی از شهرستان های شاخص در سطح کشور در زمینه پرورش نخبه های دانش آموزی و دانشجویی است که با اعلام نتایج کنکور سراسری سیل قبول شدگان آن در سطح کنکور می درخشند.

امسال نیز  این نتایج امیدوارکننده را در بین نسل جوان شهرستان مشاهده کردیم که در طول هفته های گذشته با آن ها مصاحبه هایی هم کردیم(اینجا را بخوانید).

اما یک پدیده جالب کنکور امسال وجود خواهران دوقلوی شهرضایی هستند که توانستند در کنکور سراسری رشته تجربی رتبه های خوبی برای شهرستان کسب کنند، لذا به سراغ آن ها رفتیم تا از چگونگی کسب این رتبه ها و زندگی خود برای ما بگویند.


به عنوان اولین سوال خودتان را معرفی کنید.

-عارفه اسفندپور، متولد شهرضا و دانش آموز دبیرستان نمونه دولتی زنده یاد حسینی هستم که در کنکور سراسری رشته تجربی رتبه ۱۶۵ منطقه و ۳۲۹ کشوری را کسب کرد.
-من هم عاطفه اسفندپور هستم که موفق به کسب رتبه ۴۸۴ رشته تجربی شدم.

شما از کی درس خواندن را برای کنکور آغاز کردید؟ با هم درس می خواندید و یا به صورت جداگانه مطالعه می کردید؟
عارفه اسفندپور: درس خواندن به صورت جدی از اول دبیرستان آغاز می شود و از سال دوم که انتخاب رشته کردیم در آزمون ها و کنکورهای آزمایشی شرکت کردیم، ما معمولا با یکدیگر درس می خواندیم و برای کنکور نیز از سال سوم با عمق بیشتری شروع به مطالعه کردیم.

وقتی یک نفر از شماها رتبه بهتری کسب می کرد، واکنش پدرومادر به آن شخص و خواهری که موفقیت کم تری کسب می کرد چگونه بود؟
عارفه اسفندپور: وضعیت تحصیلی ملاک خوبی برای ارزیابی ها نیست و پدرو مادرمان نیز این نکته را درنظر می گرفتند، البته تفاوت ما نیز له گونه ای نبود که یک نفر را برای دیگری الگو قراردهند.

آیا از روی علاقه وارد رشته علوم تجربی شدید یا جو زمانه شما را به این سمت کشاند؟
عاطفه اسفندپور: رشته تجربی اصولا یک رشته جذابی است و سطح پیشرفت آن در کشور ما بیشتر از سایر رشته ها باز است و علاوه بر محیط شغلی خوب، فضای پیشرفت برای آن فراهم است؛ هر دو ما به تحصیل علاقه مند بودیم و درس را به عنوان یکی از اولویت های زندگی خود می دانستیم، بنابراین ترجیح دادیم وارد این رشته شویم.

برای درس خواندن و مطالعه به کتابخانه می رفتید و یا محیط خانه را ترجیح می دادید؟
عاطفه اسفندپور: ما ترجیح می دادیم در منزل مطالعه کنیم، زیرا محیط منزل برای درس خواندن مساعد بود و اعضای خانه با ما در این زمینه همکاری خوبی داشتند.

کنکور تا چه اندازه بر زندگی عادی و روزمره شما تاثیر گذاشته بود؟
عارفه اسفندپور: درس خواندن ما نسبت به سال های قبل بسیار بیشتر شده بود؛ از تفریحاتی که افراد عادی و یا کسانی که کنکور را زیاد جدی نمی گیرند، صرف نظر می کردیم، اما به ویژه در ماه های آخر که فشار روحی بیشتر می شد سعی می کردم با ورزش آن را تخلیه کنم و به صورت نیمه حرفه ای پینگ پنگ را ادامه می دادم.

در طول روز چند ساعت درس می خواندید؟ مطالعه را از چندساعت در روز آغاز کردید؟
عارفه اسفندپور: در سال پیش دانشگاهی از ۶ ساعت مطالعه در روز آغاز کردیم و در ایام تحصیل در مدرسه نیز ۷ تا ۸ ساعت مطالعه می کردیم؛ در روزهای تعطیل مدرسه و نیز پس از مدرسه نیز ۱۲ ساعت در روز مطالعه می کردیم.

تا چه روزی پیش از کنکور درس می خواندید؟
عاطفه اسفندپور: من از سال های قبل وقتی مطالعه را تا ساعت های پیش از امتحان ادامه می دادم، آرامش داشتم و قطع مطالعه پیش از امتحان برایم استرس زا بود، در طول هفته نیز با یک روش نرم درس ها  را دوره می کردم.

شب کنکور در خانه شما چگونه گذشت؟
عارفه اسفندپور: من ۲ روز پیش از کنکور استرس زیادی داشتم، اما در شب کنکور ین استرسم کم شد، به دلیل استرس ایام کنکور من حدود یک هفته آخر، خواب خوبی نداشتم و همین موجب شد در شب کنکور از ساعت ۱۰ و ۳۰ که به رخت خواب رفتم ۸ ساعت کامل با آرامش خوابیدم که تاثیر خوبی بر روی من ر روز کنکور گذاشت.

کنکور گروه تجربی سال ۹۵ را چگونه ارزیابی می کنید؟
عارفه اسفندپور: کنکور امسال نسبت به سال پیش یک کنکور پیش بینی نشده بود، سبک سوالات تغییر کرده بود، سوالاتی بود که خیلی آسان به نظر می رسید و سوالاتی هم بود که سخت بود، خب مسلما همه سوالات آسان را کنار می گذاشتند و سراغ سوالات سخت می رفتند؛ به نظر سوالات آسان بیشتر بود و همین موجب شد بچه ها آن نتیجه ای را که می خواستند نگرفتند. البته کنکور در برخی درس ها مثل شیمی سخت تر شده بود

این بازه زمانی از انتهای کنکور تا اعلام نتایج را چگونه گذراندید؟آیا درصدهای خود را چک کردید؟
عارفه اسفندپور: من درصدهای خود را بررسی نکردم ولی استرس بالایی داشتم و سعی می کردم به ورزش و کارهای هنری بگذرانم.

این اختلاف نتیجه کنکور شما دو خواهر به چه دلیل بود؟
عاطفه اسفندپور: من در بعضی درس ها به خاطر استرس زیاد نتوانستم نتیجه موردنظر را بگیرم و البته در بعضی درس ها نیز نتیجه خوبی گرفتم.

چه رشته و دانشگاهی را برای آینده خود در نظر گرفتید؟
عارفه اسفندپور: هر دو هنوز تصمیم خاصی نگرفتیم ولی یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی را انتخاب می کنیم که البته اولویت ما دانشگاه های تهران است.

چه آینده ای برای خودتان در تحصیلات دانشگاهی متصور شدید؟
عارفه اسفندپور: من بیشتر به کارهای تحقیقاتی علاقه دارم البته هیچ چیز قابل پیش بینی نیست.
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.