شهرضا نیوز

تجسس و سرکشی برای رسیدن به اطلاعات اشخاص در فضای مجازی حرام است

کدخبر: 101410
۱۳۹۵/۰۵/۰۶ در ساعت ۱۵:۲۲

به گزارش شهرضانیوز، آیت الله محمدعلی اسماعیلپور در مدرسه علمیه صاحب الزمان (ع) شهرضا با بیان این که ما مخالف کار کردن زنان در بیرون از خانه نیستیم، گفت: این کار کردن زن در بیرون از خانه فی نفسه مشکلی ندارد اما این زن برای کار کردن بیرون از خانه نیاز به اذن شوهر دارد.

وی ادامه داد: در کنار این اذن شوهر باید به این نکته توجه کرد به سراغ کارهایی برویم که حرام نباشد، در کنار این برخی کارها فی نفسه حرام نیست، اما لازمه این کار یک کار حرام است که نباید سراغ آن رفت.

مرجع عالیقدر شیعه با بیان این که همان طور که مردان نمی توانند به صورت زنان نگاه کنند، زنان نیز نباید به صورت مردان نگاه کنند، خاطرنشان کرد: در برخی کارها زن مجبور است به صورت مستقیم با مردان نامحرم برخورد داشته باشد و یا با آن ها دست بدهند، این کارها برای زنان حرام است.

وی افرود: کار کردن خارج از خانه برای زنان اشکالی ندارد اما این به این معنی نیست که به هر صورتی این کار را انجام دهد.

اسماعیلپور با اشاره به آسیب هایی که شبکه های مجازی به همراه خود آورده است، عنوان کرد: جدیدا سایت هایی باب شده اند که زمینه تجسس و دسترسی به اطلاعات خصوصی سایر افراد که نمی خواهند دیگران از آن ها اطلاع داشته باشند را فراهم می کند.

وی با بیان این که این تجسس و سرکشی برای رسیدن به اطلاعات اشخاص در فضای مجازی حرام است، تصریح کرد: بر طبق حدیث نبوی مردم به جان و مال خود مسلط هستند و احترام به مال مومن همانند احترام به خون این مومن است، لذا باید به این مال، جان و شخصیت افراد در فضای مجازی و غیرمجازی احترام گذاشته شود.

مرجع عالیقدر شیعه  با بیان این که باید به این نکته توجه کرد که مردم علاوه بر جان و مال برخود نیز مسلط هستند، خاطرنشان کرد: کسی نمی تواند در تسلط شخصی در جان خودش تصرف کند؛ این مسئله ربطی به مال ندارد و خود افراد به تنهایی محترم است، این تجسس در امور افراد حق الناس بوده و حق الناس نیز از محرمات الهی است.

وی با اشاره به لزوم مواظبت مومنین در فضای مجازی، گفت: مومنان باید مراقب حضور خود در این فضای مجازی که امروزه به سبب وجود این موبایل ها گسترش پیدا کرده است باشند تا ایمان خود را از دست ندهند.

اسماعیلپور افزود: ما می گوییم اگر شخصی ذمه ای بر عهده دارد و شخصی این ذمه را بپردازد اما این شخص راضی نباشد، این ذمه بر این شخص باقی می ماند.

وی با اشاره به طبقات جهنم براساس آیات قرآن، اظهارکرد: براساس آیات الهی جنم ۷ در دارد و از هر دری عده ای وارد می شوند و بر طبق احادیث به ۸ درجه جهنم وارد می شوند که بالاترین درجه ی آن جحیم است.

مرجع عالیقدر شیعه با بیان این که حد درجات جهنم از حد دنیا بسیار فراتر است، تصریح کرد: برخی خداوند را قبول ندارند، قرآن را قبول ندارند، پیامبر (ص) را قبول ندارند، اما آیا عقل را نیز قبول ندارند؛ براساس استدلالات عقلی احتمال ضرر محتمل را باید جدی بگیرد.

وی ادامه داد: در دنیا اگر ما در مکانی احتمال خطر بدهیم، حضور پیدا نمی کنیم، حال باید از منکرات دین الهی پرسید، اگر بر فرض این آخرت و دنیای دیگر برطبق احادیث وجود داشته باشد، چه باید کرد؟

اسماعیلپور با بیان این که احتمال وجود بهشت و جهنم ربطی به اسلامی ندارد و مسئله عقل است، عنوان کرد: این انسان سرکشی که منکر این بهشت و جهنم است و حتی احتمال آن را نیز قبول نمی کند، از عقل برخوردار نیست.

انتهای پیام/